Yazar Hakkında

09 Ağustos 2017, 09:53

Beklenti

Yaz gelmek üzere. Okullar kısa bir süre sonra yaz tatiline başlayacak. Ardından gelen bayram tatilini de fırsat bilerek birçoğumuz deniz kıyısına koşarak dinlenmeye çalışacağız.

Yaz gelmek üzere. Okullar kısa bir süre sonra yaz tatiline başlayacak. Ardından gelen bayram tatilini de fırsat bilerek birçoğumuz deniz kıyısına koşarak dinlenmeye çalışacağız. Kimimiz kıyıda yüzecek veya çimecek, kimimiz kumda yatacağız. Akşam sahilde partiler mangallar yapacağız.

Denizlerimize her zaman atılan yabancı maddelere ilave olarak; karpuz kabukları, sigara paket ve izmaritleri, içecek kutu ve şişeleri, bu yiyecekleri getirdiğimiz köpükten tabaklar, poşetler daha fazla atılmaya başlayacak. Ve büyük bir çoğunluk denizlerin kirlenmesinden dem vurarak sitem edecek, sonunda ''biz adam olmayız'' a karar vererek bir sezon sonrasını aynı şeyleri söylemek için evimize dönüp bekleyeceğiz.

Amatör denizciliğin onlarca sorunu olduğunu biliyoruz. Bu sorunların sivil toplum kuruluşları şeklinde örgütlenerek, siyasilere duyurmak ve yöneticilerin sorunların çözümü için çalışmasını sağlamak gerekmektedir. İnternet ortamında denizcilikle ilgili birçok gurup yıllardır deniz ve denizcilik adına fikir alışverişi yapmakta, çözüm önerileri getirmektedir. Bu guruplar sayesine tanışmış olan veya tamamen dışarısındaki kişiler tarafından amatör denizciliğin gelişmesi ve sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak için çeşitli yerlerde (sayıları şimdilik iki elin parmakları kadar olmasa bile) dernekler kuruldu.

Neredeyse tüm denizcilik derneklerin tüzüklerinde ve gruplarca oluşturulan platformların tanıtım sayfalarında ''amatör denizcilerinin sorunlarının çözülmesi, denizlerimizin korunması, amatör denizciliği geliştirmek, bu amaçla etkinlikler eğitimler düzenlemek vs'' mealinde amaçlar sıralanmıştır. Elbette ivedi sorunların çözümü çok önemlidir ve bu istikamette hızla yol almak gerekir. Ancak amatör denizciliğin gelişmesi uzun soluklu, özellikle okul çağındaki çocuklardan başlayarak gençlere denizi ve denizciliği sevdirmekle başlayan bir maratondur.

Hazır okulların kapanmasına az kalmış ve eğitim neredeyse bitmişken, özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarla öğretmen ve/veya velilerinin de nezaretinde birkaç saatlik kumsaldaki çöp toplama etkinliği düzenlenebilir. Neredeyse çöp poşeti dışında başka bir maliyeti olmayan bu etkinliğe katılan çocukların büyük bir kısmının denizi kirletmemeye özen göstereceğine hatta ailesini bile bu konuda uyaracağına eminim.

Yazlık yerler ve kasabalarda her yıl panayır veya festival adı altında düzenlenen etkinliklere katılarak en azından broşürle veya ilgi çekici oyunlarla çocuklara denizi ve denizciliği sevdirecek etkinlikler yapılabilir. Veya buna benzer onlarcası.

Öncelikle derneklerden, denizi seven duyarlı eğitimci ve velilerden, denizcilikle ilgili platform katılımcılarından beklentimdir. Umarım okullar tatil olana kadar denize, göl veya nehire kıyısı olan yerlerde bu tür faaliyetlere şahit oluruz.

Saygılarımla
İsmail Oruç

Deniz Ticaret Gazetesi'nden Alıntıdır.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Amatör Denizcilik Dernekleri

Yaşamlarını sürdürmek için gerekli parayı kazanmak adına denizde ve denizle ilgili sektörlerde çalışanların dışında kalan, denizde olmayı seven, boyu, tipi ve değeri ne olursa olsun denizde üzerinde durulabilecek bir aracı olan, denizde olmasının amacı gezmek, balık tutmak vs ve hatta sadece teknesinde oturarak birkaç saat geçirmek bile olan kişiler yani Amatör Denizciler başta bağlanma sorunu olmak üzere yaşadığımız sorunlarımızı sürekli hemen her yerde dile getirmekte ve tartışmaktayız.

27.7.2017 12:37:29

T.C. Vatandaşlarının Sahip Olduğuğu Yabancı Bayraklı Tekneleler Hakkında

T.C. vatandaşlarının sahip oldukları yabancı bayraklı tekneler ve bu teknelerin sorunları konuşulup tartışılmakta hatta bunun Amatör Denizciliğin önündeki engellerden biri olduğundan dem vurulmaktadır. Bu sorun nasıl çıktı karşımıza?

12.7.2017 23:51:21

Barınmaya Çözüm Önerisi

Ne yapacağız, nereye bağlanacak ve sığınacağız? Vah halimize diye dövünmek yerine çözüm için çalışmalıyız.

1.7.2017 17:01:38

Amatör Denizciliğin En Büyük Engeli Barınma

Amatör Denizciliğin Gelişmesinin Önündeki En Büyük Engel Barınmak.

21.6.2017 01:42:39

Denizci Toplum

Türkiye coğrafyasında yaşayan bizler denizci bir toplum muyuz?

12.6.2017 04:46:09

Denizci Kimdir?

Bir yük veya yolcu gemisinin kaptanı mı? Gemide çalışan teknik personel mi?

1.6.2017 14:43:29

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

SANGIRLİ’ den Beykozlu Balıkçılara Teşekkürler

16 Ağustos 2018

Bir gemide 38 kişinin can güvenliği için binebileceği bir tahliye filikasıyken, kalan ömrünü yelken teknesi olarak geçirecektir.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Captain’s Sailing, sizi 12 saatlik teorik eğitimlerle ilk başlangıç noktasından alarak kendi teknenizle tüm dünya denizlerinde seyir yapma beceri ve bilgisine yükselmenizi amaçlar.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

StatCounter