Yazar Hakkında

19 Ocak 2018, 08:42

GEZİ NOTLARI-4: CUSCO-MACHU PICHHU

UNESCO dünya mirası listesinde olan Machu Picchu'ya gitmek için Lima'dan yaklaşık 1 saat süren uçuşla Cusco'ya ulaştık.Cusco, Peru'nun 3.400 metre yükseklikte bulunan bir şehri..

Bu yükselikte, oksijenin yetersiz gelmesi nedeniyle bazı bünyeler sorunla karşılaşabiliyor. Bizde bu sorunla karşılaşmamak için Lima'daki bir eczaneden yükseklikle ilgili ilaçlarımızı aldık. Gerçekten de, uçaktan indiğinizde yüksekliğin etkisini hissediyorsunuz. Hatta beraber gittiğimiz gruptan bazı kişiler otele vardığımızda oksijen almak zorunda kaldı. Bu rahatsızlığı azaltmak için havalimanında uçaktan inen herkese ücretsiz coca yaprağı dağıtılıyor. Bu yaprağı çiğniyorsunuz. Ayrıca otele vardığınızda girişte coca çayı ikram ediliyor ve ihtiyaç hissedenlere oksijen hizmeti veriliyor.

Havalimanı ufak ve şehrin gelişmesiyle, şehrin ortasında kalmış. Çok yoğun bir turist akını olduğundan oldukça kalabalık. Ama çok iyi organize olunduğu için kolaylıkla havalimanından ayrıldık. Otelimiz Libertador Palacio del İnka, Colonial mimari izlerini taşıyan büyük bir otel. Biz otelin hizmeti ve yerinden çok memnun kaldık..

Cusco tarihi dokusunu hala korumakta... Taş sokakları, 2-3 katli balkonlu evleri ile colonial bir şehir olduğunu hemen görebilirsiniz. Cumbalı evlerin, dar sokakların, dev katedrallerin arasında gezerken zamanda yolculuk yaptığınızı düşünüyorsunuz.

Cusco ayni zamanda Sacred Valley'e açılan kapı. İspanyollar Peru'ya geldiklerinde, hayatlarında hiç at görmeyen İnkalar , zırhlar içindeki İspanyolları görünce, onların tanrı olduklarını düşünmüşler ama kısa bir süre sonra tanrı olmadıklarını anlayınca iş işten geçmiş. İşgalden sonra İspanyollar şehirdeki İnka binalarının, tapınakların ve sarayların bir kısmını yıkmışlar, bazı İnka tapınaklarını ise katedrale çevirmişler. Şehirden kalan duvarları ise “yeni Cusco”nun inşaasında kullanmışlar. Cusco, bugünkü İnka ve İspanyol mimarisinin karışımı eşsiz güzelliğini, buna borçlu. Bölgenin yaşadığı depremlerden sonra, İspanyolların boyadığı ve kapatmaya çalıştığı bazı yapıların duvarlarında İnka dönemi taşları ortaya çıkmış.

İlk gittiğimiz yer ; Koricancha Tapınağı (altın kale). İspanyollar 17. yüzyıl da İnkalardan kalan duvarın üstüne çıkarak Santa Domingo Kilisesi'ni inşaa etmiş, bu nedenle binada iki ayrı mimari tarzını hemen görebiliyorsunuz. İnkalardan kalan duvarlar bıçakla kesilmiş gibi ve bloklar halinde, taşları oyarak bir birinin üstüne oturtulmuş.

Daha sonra de Sacsayhuaman'a eski İnka taşlarını görmeye gittik. Oradan da otobüsümüzün bıraktığı bir noktadan yürüyerek, Plaza de Armas'a ulaştık.

Plaza de Armas “Savaşçılar Meydanı” şehrin 2 meydanından büyük olanı. Meydanda içersinde 3 kilise ve 13 şapeli barındıran bir katedral bulunuyor.

Bulunduğumuz tarihte (16-18 Haziran 2017) festivale rastladığımız için çok şanslıydık. Bütün okullar renkli kıyafetler içinde, geçit töreni yapıp gösteri sunuyorlardı. Bütün katedrallerin içine süslenmiş heykeller konulmuş ve etkileyici bir görüntüyle sergilenmekte idi. Katedrallerin içinde resim çekmek yasak olduğundan, resim çekemedik.

Meydanın etrafın da bir çok restaurant ve cafeler mevcut. Her damağa uygun bir yemek kolaylıkla bulmak mümkün. Yolun ve yüksekliğin verdiği yorgunluğun etkisiyle biz otelimize gidip yemek yemeği tercih ettik.

İkinci gün ;

Sabah saat beşte 2400 metre yükseklikte bulunan Machupicchu‘ya gitmek üzere yola çıktık. Cusco'dan yaklaşık iki saatlik bir otobüs yolcuğu ile önce Urubamba tren istasyonuna ulaştık. Oradan da yaklaşık iki buçuk saat süren bir tren yolcuğu ile Aguas Calientes'e ulaşıp buradan da yarım saatlik bir minibüs seyahatiyle Machupicchu' ya ulaştık. Tren yolculuğu uzun olmasına rağmen güzel manzaralar eşliğinde yapıldığı için sizi sıkmıyor. Trende tatlı veya tuzlu atıştırmalıklarla birlikte sıcak içecek servisi mevcut. Trene gidiş dönüş için 160 usd ödeyince daha büyük beklenti içinde oluyorsunuz ama fazla bir şey beklemeyin. Aguas Calientes küçük bir kasaba. Konaklama olanakları mevcut. Ayrıca şirin restaurant ve cafeler var. Buradan 30 kişilik minibüslerle Machu Picchu girişine çıkıyorsunuz. Otobüs biletleri durağın yanında satılıyor.

15. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen, İnkaların kayıp şehri Machupicchu, 20. yüzyıla kadar keşfedilmemiş. 1911‘de Hiram Bingham adlı Amerikalı tarihçi burayı keşfetmiş. Bugün dünyanın en ünlü ve önemli arkeolojik sit alanlarından biri olan İnka yerleşimi, günde binlerce turistin akınına uğramakta. Machu Picchu klasik İnka stilinde taş duvarlarla inşa edilmiş bir şehir. Şehrin en önemli 3 yapısı; Inti Watana (Güneş Tapınağı) , tarım bölümü ve Üç Camlı Oda. Bu yapılar dışında şehri çevreleyen diğer yapılar ziyaretçilerin eski şehrin nasıl bir yer olduğunu kafalarında canlandırabilmeleri için aslına uygun yeniden inşaa edilmiş. 1976'da Machu Picchu'nun %30'u restore edilmiş. Bugün de hala yer yer restorasyonlar sürmekte...

2011'den beri Machu Picchu'ya giriş kısıtlamalı şekilde sağlanıyor. Çünkü bölgenin turist akınına uğramasının UNESCO koruması altında olan bölge açısından bazı deformasyonlar yarattığı (şehir toprağa gömülüyor) gözlemlenmiş.

Machu Picchu'ya girmek için, biletleri önceden almanız önemli çünkü günlük giriş 2500 kişi ile sınırlı. Machu Picchu ile beraber eğer karşısındaki Wayna Picchu dağına tırmanmak isterseniz ona verilen günlük kişi sınırı 200.

Buraya gelirken; sinek ilacınızı, yağmurluğunuzu, atıştırmalık yiyeceğinizi ve suyunuzu beraberinizde getirmenizde fayda var.

Dönüş yolumuz, gidişimizden daha kısa sürdü. Aguas Calientes'den Poroy Cusca istasyonuna yaklaşık üç buçuk saatlik bir tren yolculuğu yaptık. İstasyondan Cusco merkeze yarım saatlik bir otobüs yolculuğumuz oldu.Tren görevlilerinin alpaka ürünlerinin satışı için defile yapmaları, yerli dans şovu gerçekleştirmeleri yolculuğa ayrı bir renk kattı.

Peru gezisi yapacakların; vakitleri varsa gezi rotalarını, Nazca Çizgileri ve Titicaca Gölünü'de kapsayacak şekilde yapmalarını öneririm. Bizim vaktimiz olmadığı için buraları gezemedik.

Diğer geziler de görüşmek üzere......

 

Yazarın Diğer Yazıları

GEZİ NOTLARI - 5 : ŞİLİ - SANTIAGO

Peru Lima'dan yaklaşık üç buçuk saatlik bir uçuşla Şili Santiago Artura Merino Benitez Havalimanı'na pazar akşam saat 22:00 civarı ulaştık.

23.5.2018 23:33:54

Gezi Notları-3 : Peru - Lima

Türkiye'den Peru'ya direkt uçuş bulunmadığından, önce Türk Hava Yolları ile Panama'ya uçtuk. Panama'dan aktarma yapıp, yaklaşık üç buçuk saat süren bir uçuşla Peru'nun başkenti Lima'ya ulaştık. Peru ile Türkiye arasındaki saat farkı, sekiz saat geride bulunmaktadır. GMT-5 saat dilimini kullanıyorlar.

17.10.2017 16:31:10

Gezi Notları-2 : Panama- Panama City

Türkiye saatiyle sabaha karşı 01:40'da kalkan THY uçağımız yaklaşık 14 saatlik uçuştan sonra Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya vardı.

10.9.2017 15:56:24

Gezi Notları : 1 - Seyşeller

İnsan bir kere deniz kokusunu aldığında içinde oluşan özgürlük hissi, gezme ve yeni yerleri tanıma dürtüsü güçlendiriyor. Bende deniz kokusunu ve rüzgarın esintisini hissetmiş bir kişi olarak, elimden geldiğince gerçekleştirdiğim gezilerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

8.8.2017 10:02:26

Etrafı denizlerle çevrili

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı

25.11.2010 23:07:17

Rüzgarınız bol olsun...

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı bir platformu, gelişen çağımızın buluşu olan internette oluşturmak istedik.

8.10.2010 16:49:55

Etrafı denizlerle çevrili

8.4.2004 20:17:17

Denizci Dostlarımız

Yelken ve Denizle ilgilenenlere kaynak olmasına çalıştığımız portalınız Yelkenci.Org sizlerin katkılarıyla daha da güçlenecektir.

31.1.2003 00:20:31

MUTLU YILLAR 2000

2000'li yıllar krizle başladı ve hala belirsizlik devam ediyor.

31.12.2002 15:28:24

Teknik bir arıza yüzünden

25.7.2002 17:27:33

ATLANTİĞİ GEÇME HAYALİ OL

5.6.2002 01:18:35

WWW.YELKENCİ.ORG web site

18.2.2002 11:21:08

Olimpiyat Komitesi incele

20.3.2001 09:24:25

Enflasyon düşmüş

Enflasyon düşmüş, tekne satın almak için uygun krediler oluşmuş ve yavaş yavaş denizlerimizde yelkenli sayısı artmaya başlamışken genç ve aklı başında siyasetcilerimizin!!!! sayesinde ülkemiz krizin içine düştü.

9.3.2001 10:27:05

Sevgili yelken ve deniz s

29.1.2001 09:44:56

Boat Show Fuarında Yer

Yelken Severlerin Buluşma Noktası olan Portal' ınız "Yelkenci Org" siz üyelerimize; 20.Uluslararası İstanbul Boat Show Davetiyelerini ücretsiz olarak sunmaktadır.

20.1.2001 14:41:12

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Avrasya Boat Show, 11-20 Şubat 2011 tarihleri arasında kapılarını açıyor.

03 Şubat 2011

CNR Holding bünyesinde bulunan Pozitif Fuarcılık, bu dev denizcilik organizasyonunu İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi'nde 5. kez gerçekleştirecek.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Kampanya

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Captain’s Sailing, sizi 12 saatlik teorik eğitimlerle ilk başlangıç noktasından alarak kendi teknenizle tüm dünya denizlerinde seyir yapma beceri ve bilgisine yükselmenizi amaçlar.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

StatCounter