Yazar Hakkında

28 Şubat 2018, 13:09

Amatör Denizci Belgesi ve Amatör Denizci Eğitim Sistemi

Amatör Denizci Belgesi, boyu 24 metreye kadar olan özel teknelerimizi kullanmak için gerekli olan bir ehliyettir.

Bu belgeyi aynı karada kullanılan araba sürücü ehliyeti gibi düşünebilirsiniz. Türkiye’de kendi teknenizi veya bir başka arkadaşınızın teknesini kullanmak veyahut tekne kiralamak için kullanabileceğiniz tek ehliyet Amatör Denizci Belgesi ehliyetidir. Bu nedenle, denizde bir tekne kullanmak istediğiniz anda ilk ve tek yapmanız gereken bu ehliyeti edinmektir.

Makine gücü 9,9 beygirden yüksek olan her tekne için bu ehliyeti almanız yasal zorunluluktur. Bu da aslında bu ehliyetin birçok teknenin kullanımı için gerekli olduğu anlamına gelmektedir. Ehliyetsiz araba kullanmak gibi bunun da cezası vardır. Eğer ehliyetiniz olmaksızın tekne kullanırsanız, cezası şu an için 2500TL’dir. Bu kapsamda, özel teknenin de tanımını yapmak gerekir; nitekim Özel Tekne kısaca kendi şahsınıza ait, herhangi bir ticari faaliyette kullanmadığınız, boyu 24 metreye kadar olan teknelerdir. Bu anlamda, ticari faaliyet yürüten bir teknede bu ehliyetle iş bulmak ve çalışmak mümkün değildir. Bu ehliyetle iş yapabilme ve para kazanabilmekle ilgili çokça soru gelmektedir. Net bir dille para kazanmanızın mümkün olmadığını bir kez daha altını çizerek belirtmekte fayda vardır.

Peki, ehliyeti nasıl alacağız? ADB ehliyetini almak için devletin hazırlamış olduğu online eğitimi bitirmeniz ve sınav giriş işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Bunlardan sonra Liman Başkanlıklarınca gerçekleştirilen 50 teorik sorudan oluşan sınavı geçmeniz gerekir. Ardından yine Liman Başkanlığına ilgili evraklarınızı bırakarak ehliyet için başvurmanız gerekir.

Devletin zorunlu hale getirdiği online eğitim sisteminin adı Amatör Denizci Eğitim Sistemi (ADES)’dir. ADES’e kayıt olabilmek için aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz:

Amatör Denizci Belgesi almak isteyen dostlarımızın https://ades.udhb.gov.tr adresinden sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. Bu kayıtla ilgili karşınıza çıkacak pencereler aşağıdaki gibi olacaktır:


Yukarıda belirtilen sayfadaki bilgileri doldurduktan sonra belirttiğiniz mail’e aktivasyon mail’i gelmesi gerekmektedir.

Bu noktadan sonra yapmanız gereken, sistemdeki 24 üniteyi bitirmektir. Her bir ünite sonu (bazılarında 2 ünitede bir) kısa 10-16 soruluk quiz’ler bulunmaktadır. Her bir ünite tek tek izlenmelidir. Quiz’lerden %60 oranında doğru yapmanız halinde bir üst üniteye geçmektesiniz. Eğer başarınız %60’ın altında olursa ilgili quiz’i tekrarlamanız gerekir.

24 ünite başarı ile tamamlandıktan sonra, Amatör Denizci Eğitimi Tamamlama Belgenizi almaya hak kazanmış olursunuz. Örnek belge aşağıda sunulmuştur:


Bu belge, daha sonrasında üye olacağınız Gemi Adamı Sınav Merkezi (GASM)’nde ilerleyeceğiniz 6 basamak arasında kullanılacak ve sınav sonrası ehliyetinizi almak için liman başkanlığına başvuruda bulunduğunuzda sizden bir çıktısını rica edecekleri bir belgedir. Bu nedenle çıktısını (siyah-beyaz veya renkli fark etmeyecektir) alıp saklamakta fayda vardır. GASM’a belgenizi işlerken sisteme gireceğiniz bilgiler, “Belge Tarihi” ve sayfanın Orta Altta belirtilen “Numarası” olacaktır.


Selametle... 

Yazarın Diğer Yazıları

AIS Cihazı ve Teknelerimizdeki Önemi

AIS ( Automatic Identification System ) günümüz gemi ve teknelerinde bulunan bir çeşit takip sistemidir.

14.3.2018 21:46:30

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Captain’s Sailing, sizi 12 saatlik teorik eğitimlerle ilk başlangıç noktasından alarak kendi teknenizle tüm dünya denizlerinde seyir yapma beceri ve bilgisine yükselmenizi amaçlar.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

StatCounter