08 Mart 2018, 22:12 0

Gemileri İzlemek

Gazetelerde köşe yazarları genelde ekonomi ve siyasi konularda yazarlarken son günlerde gemilerle alâkalı yazmaya başladılar.

25 ocak 2018 tarihinde genç köşe yazarının yazmış olduğu ‘’ Şu Kopan Fırtına ’’ başlıklı köşe yazısının içinde ’’ bir zamanlar araba vapuruyla çıkarma yapan ‘’ cümlesinin son derece yanlış olduğunu kendisine aşağıdaki satırlarla belirttim.

Sayın   ............................................................................................................
Araba vapurundan kastınız Kıbrıs Barış Harekâtı esnasında Magosa önlerine gönderilen Truva feribotu ve diğer gemiler tamamen oradan çıkarma yapılacağı izlenimini vermek içindir. Kaldı ki feribottan da LCVP tipindeki küçük çıkarma gemilerine piyade yüklenerek çıkarma yapılabilir.  Bunun haricinde  Y-1161'den başlayan Y-1168 bordo numarasına kadar olan araba vapurları hiçbir zaman çıkarma için kullanılmamıştır. Genelde İstanbul Boğazı, Erdek ve Çanakkale Boğazı'nda askeri teçhizat yüklü araçların karşı tarafa geçişinde kullanılmıştır. 1963 yılında başlayan MİLLET YAPAR KAMPANYASI'na ben yetiştim. O yıllarda çıkarma gemimiz çok azdı. Öyle bir zaman geldi ki 1974 yılında Akdeniz'in en büyük çıkarma filosuna Türkiye Cumhuriyeti sahipti. Üstelik 60'lı yıllarda Denizcilik Bankası T.A.O ( bugünkü adıyla Şehir Hatları İşletmesi) ait stimli (kömürlü) vapurlara kömür taşıyan  bugünkü Ç.101 tipindeki çıkarma gemileri Denizcilik Bankası T.A.O'ya devredilmişti. Gerekseydi kömür taşıyan LT numaralı çıkarma gemileri işletmeden alınır, ordunun emrine verilirdi.
.................................................................................................................................................
 
            Fakat bugüne kadar kendisinden bana bir cevap gelmedi.
        Diğer köşe yazarı, 7 mart 2018 tarihli ‘’ Denizlerimizi Bile Sattılar ’’ başlıklı yazısıyla birçok olumsuzluğu anlatırken TSK’ye devredilen İskenderun feribotunun akıbetini bir bilen varsa açıklasın da yazalım cümlesinin esas muhatabı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’dır. Fakat bugün Deniz Kuvvetleri envanterinde TCG İSKENDERUN A 1600 bordo numarasıyla görev yapan gemimizle beraber ANKARA ve SAMSUN feribotlarının da özelleştirme nedeniyle sivillere satılacağına Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na devredilseydi daha iyi olurdu.
        Birçok kişi bilmez. TÜRKİYE’NİN ADRİYATİK’TE ARNAVUTLUK’UN ‘’VLORE’’ KENTİNDE DENİZ ÜSSÜ VARDIR. Buralara bir müdahalede bulunulacağı vakit askeri birliklerimiz Yunanistan, Bulgaristan üzerinden mi gidecek? Tabi ki deniz yoluyla gidecek. Onun için TCG İSKENDERUN A 1600 tipindeki daha çok gemiye ihtiyaç vardır. ‘’BAYRAKTAR ‘’ ve ‘’SANCAKTAR’’ yetmeyebilir. Çünkü Türkiye’nin 2. üssü Katar’da kuruldu. Diyeceksiniz ki acil durumda sivillerin Roro gemilerini kiralarız. Fakat, işte öyle değil! Gemilerde uzman askeri personel olması gerekiyor. TCG İSKENDERUN A 1600 bildiğim kadarıyla halen görevdedir.
       Aynı köşe yazarının bugünkü (8 mart 2018) yazısında GOBEN olarak TCG B 70 YAVUZ kruvazöründen bahsetmektedir. Yazısında ‘’ hurdacılara satıldı, jilet oldu. Müze olsaydı ’’ demiş. YAVUZ hurdacılara satılmadı, jilet de olmadı. YAVUZ kruvazörü MKE Seymen Tesisleri’nde 6 ağustos 1973 tarihinde sökümüne başlandı. 5.479.310 kg zırh çeliği ve 11.913.940 kg demir elde edildi. Ayrıyeten 1.187.086 kg çöp çıkartıldı. Sökümü 20 şubat 1976’da bitti. YAVUZ kruvazörünü sökmek yerinde bir karardır. Çünkü o günlerde olduğu gibi bugünde Türkiye’nin çok büyük demir-çelik hammadde açığı vardır. YAVUZ kruvazörünün çeliği dünyaca ünlü Alman KRUPP çeliğidir. Bu çelikle de MKE’de G3 A3 ve G3 A4 piyade tüfekleriyle MG3 hafif makineli tüfekleri imal edildi. Bugün YAVUZ’un birçok parçası müzelerde bulunmaktadır.
        Müze konusuna gelince HAMİDİYE KRUVAZÖRÜ’nü sökmek yerine müze yapılsaydı çok iyi olurdu. Çünkü HAMİDİYE’nin Türk deniz tarihindeki yeri YAVUZ’dan çok daha önemlidir.
         Gemileri izlemek; ben 51 yıldır gemileri izliyorum. Bununla da yetinmeyip 51 yıllık bir arşivim var. 32 yıldır da gemilerle alakalı yazılar yazıyorum. Zaman zaman yetersiz kaldığımı fark ediyorum. Benim gibi birçok arkadaşım var gemileri izleyen. Zaman zaman da onlardan destek alıyorum. Yine de yetersiz kaldığımız oluyor. Biz bu kadar izlerken genelde siyaset ve ekonomi yazanların gemileri anlatacakları vakit çok daha geniş araştırma yapmaları gerekiyor.

Yazı: B. Hulusi GÜRBÜZ

Yazarın Diğer Yazıları

BAU İlkbahar Trofe Kupası Yeni Sahibini Bekliyor

BAU İlkbahar Trofesi 2017?nin şampiyonu Enka Cheese takımının lideri Levent Peynirci, döner kupayı düzenlenen törenle yeni sahibine verilene dek organizasyona teslim etti.

23.3.2018 14:33:45

RODOS CUP 2018 YARIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Rodos Offshore Yat Kulübü'nün bu sene 22.sini düzenlediği Rodos Cup 2018 için hazırlıklar başladı.

22.3.2018 21:59:22

MSC CRUISES TEKRAR TÜRKİYE'DE

Avrupa'nın en büyük gemi firması MSC Cruises yeniden Türkiye'ye geleceğinin müjdesini verdi. MSC Cruises 2019 yılı yaz dönemi için Ege-Adriyatik programlarında, Türkiye limanlarından İzmir ve Antalya'yı da programına dahil etti.

14.3.2018 12:08:22

H.Erol Ersan'a Yapılan Sürpriz Doğum Günü

H. Erol ERSAN kimdir diyeceksiniz. Bugün 40 yaşın altında olanlar hatırlamayabilirler.

26.2.2018 10:02:30

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

En Çok Kullanılan Gemicilik Terimleri

21 Aralık 2001

Gemicilikte en çok kullanılan terimler şöyle sıralanır; Omurga, Posta , Güverte, Karina, Draft ( Draught ), Sintine, Alabanda, Loça, Mapa, Neta, Alesta, Mayna, Avara...

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

StatCounter