21 Mart 2018, 17:53 0

Kıyılardan Halk Tam Olarak Faydalanabiliyor Mu?

Bu önemli soru beraberinde pek çok tartışmayı gündeme getirir. Özellikle yaz aylarında parsellenip , sahiplenilip , kiralanan kapatılan plajlar, lüks beachler çok tartışma konusudur. Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen yeterince faydalanamadığı denizleri ve kıyıları , söz konusu rant olunca nedense pek kıymetli oluyor her zaman.


Anayasa ve kıyı kanununa göre kıyılar halkın eşit şartlarda kullanımına açıktır. Tel örgü çit vb şeylerle kapatılamaz dense de birçok yerde lüks plajlarla kullanımı kısıtlanmıştır. Bu yüzden kıyılarımızın mülkiyeti ve işletmesi çok karmaşık , çetrefilli ve bir türlü çözülemeyen bir sorundur.Büyük ölçüde halkın kullanımına kapalı olan kıyılarımızın halkın aktif kullanımına açılmasını sağlamak amacıyla yeni bir yürüyüş gurubu kuruldu Sarıyer’de. ‘’Kilyos Patika’’ gurubu adı altında facebookta sayfa açıldı ve gerçekleştirilen yürüyüşler sayesinde kısa bir zaman önce ünlü bir şirketin kapattığı Demirciköy’deki yol , kapatılması usulsüz bulunarak tekrar açıldı. Tabi ne zamana kadar ve yazın ne olacak bu durum belli değil. Etapları işaretlenmiş bu parkur sayesinde eşşiz güzellikteki Karadeniz kıyılarını görmek, tanımak ve sahip çıkmak kolaylaşacak. İki etaptan oluşan parkurun uzun olanı Rumeli Feneri’nden başlayarak Kilyos’ta sona eriyor.(12 km) Daha kısa olan etap ise Demirciköy’den başlayıp yine Kilyos’ta sona eriyor. (7 km)Yürüyüş parkurundan başka önemli bir kazanım daha var. İstanbul’un ilk tırmanma kayalıkları.. Bölgemizdeki forum ve dayanışma guruplarından arkadaşlarımızla birlikte kurulan ‘’Kertenkele Kaya Tırmanma Gurubu’’ , kasım ayında ‘’Özgürlük Çıkışı’’ adını verdikleri ilk tırmanışla Demirciköy Uzunya plajındaki kayalıklara tırmanış gerçekleştirmiştir. Sosyal medya üzerinden takip edebilir , yapılan yürüyüşler ve tırmanma ile ilgili görsellere ulaşabilirsiniz. Son aylarda yapılan bu etkinlikler kıyılarımıza sahip çıkmak adına olumlu gelişmelerdir. Umarım önümüzdeki zamanlarda bu etkinlikler artarak devam edecek ve sahillerimizin halkın özgürce kullanımına açılmasına katkı sağlayacaktır. İnsanlar arasındaki birlik ve beraberliği , dayanışmayı geliştiren bu ve buna benzer oluşumlar sayesinde daha aydınlık ve barış dolu günlerin geleceğine dair inancım güçlenmekte herşeye rağmen. !İstanbul’umuzda kıyılarımızda o kadar çok yapılacak şey var ki yeter ki sahip çıkalım yeter ki ısrarcı olalım...
 

Yazarın Diğer Yazıları

Merhaba

İnsanoğlu ve doğanın savaşı belki kuruluştan bugüne süregelen bir süreç. Her zaman doğa kazansa da insanoğlu hala doğayla savaşmaya kararlı görünüyor.

20.2.2018 22:55:48

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Kısmet'e veda

15 Haziran 2015

Sadun Boro ustadımızın anısına..

BAU Çocukları Denizle Buluşturdu.

01 Mayıs 2017

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Uluslararası Yelken Kulübü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesiyle Van, Hakkari, Diyarbakır, Mardin gibi şehirlerden gelen çocukları hayatlarında ilk kez denizle buluşturdu.

''Duygu yüklü vapurdur kıymayın Maltepe'ye''

17 Ocak 2018

57 yıl boyunca İstanbulluları taşıyan Maltepe vapuru ''Korumaya Değer Kültür Varlığı'' ilan edilmesine rağmen kaderine terk edildi. Geminin mühendisi Aykut Altay, ''Her hafta yanına gidiyorum, kıymayın Maltepe'ye'' dedi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

StatCounter