Yazar Hakkında

09 Nisan 2018, 12:26

APTİ VE BÜYÜK ORFOZCam gibi suya bıraktım kendimi bottan, köpükler maskemin önünden dağıldığında tam aşağımda bana kelebek yapan orfoz merakla beni süzüyor, kaçmıyor hatta basın gidin dercesine dayılanıyordu...

Botumuz Datça Yarımadasında,  küçük bir adacığın tam yamacındaydı. Derin suya çapa atmayı göze almayıp, adadaki sivri bir kayaya bağlamıştık. Benimle suya giren arkadaşıma jest olsun diye orfozu gösterdim. İşaretle sen dal dedim. O da bana yok sen dal dedi. Koca orfozu birbirimize buyur ettik.

Ben hevesle soluklanıp kendimi derinlere bıraktım. Saniyede yaklaşık 1 metre olan dalış hızımla 20-25 saniyedir iniyordum ve balık hala bana bakıyor ve gittikçe büyüyordu. Belimdeki ağırlık kemerinin  etkisi ile hızlı düşüşe başlayınca dibe varamayacağımı anlayıp yukarı yöneldim ve güçlükle palet vurarak çıkışa geçtim. Aşağıda neredeyse geldiğim kadar mesafe daha vardı. Riske girmeden yüzeye çıktığımda Datça’nın yerlisi olan dalış arkadaşım şnorkeli ağzından çıkarmış bana gülüyordu.
Bu ne ya ? Burası kaç metre ? Dedim. O da gülerek burada derinlik 44 metre, suların temizliği burada insanı çok yanıltır dedi.
Gerçekten de yukarıdan baktığımda derinlik bana en fazla 20 metre gibi gelmişti. Çünkü Marmara çocuğu olan ben Marmara Denizinde daha önce hiç 40 metre görüşe şahit olmamıştım.

Vay be dedim, peki orfoz ne kadar ? Arkadaşım, o orfoz da en az 30-40  kilo, o derinlikte bu büyüklükte orfoz adamı alır peşinden bir taşa sokar. Sen bu balık için ineceğim deyince şaka yapıyorsun sandım... İşte o zaman arkadaşıma biraz kızdım.  Bu işin şakası yoktu, balığın sevdasına kapılıp aşağıya inseydim en azından kemerimi aşağıda bırakmak zorunda kalacaktım... Bu derinliklerde avlanmak için değişken ağırlık, derinliğe ve avlanacak balığa göre kombine edilmiş güçlü bir zıpkın ve en önemlisi de ciddi bir arkadaşa ihtiyaç vardır... Anlaşılan biz bunların hiç birine sahip değildik. Adanın dik inen kaya duvarının çatlakları balık dolu idi. Biz buralara bakmalıydık. Belimde, zorlanmadan vurduğum birkaç sargoz ile adanın arkasına dolaşınca derinlik 10 metreye kadar düştü, burası el değmemiş bir doğa harikasıydı. Deliklerde yıldız gibi ters dönmüş ahtapotlar, renk renk anemonlar görüyordum.  Her türlü deniz canlısı vardı. 10 metreden aniden 50 metreye düşen dik kayalar da zıpkın avcılığı için mükemmel bir ortam oluşturuyordu. Her yönden balık geliyordu üstüme. Bodoslama gelen üç sinaritten birini de şişime taktıktan sonra akşam yemeği tamamdı. Bunların hepsi yarım saatte olmuştu.  Kayalardan boynunu uzatan mürenlerin çokluğu buranın popülasyonu hakkında zaten ipucu veriyordu. Arkadaşımın şakasının gerginliğini üzerimden tam da atamadan, kaya bloğunun birkaç metre aşağısında fark ettiğim bir mağaraya biraz tedirgin bir şekilde süzüldüm. İnanılmaz sessizlik ve mutlak karanlık beni sardığında, daha fenerimi yakmaya fırsat bulamadan sessizlikten kopan müthiş bir çığlık bana çarparcasına köpükler arasında mağaranın çıkışına doğru yöneldi. Hayatımda ilk kez geldiğim Datça’nın sürprizleri bitmiyordu. Anafor etkisi yaratan bu akım ve bütün gücümle vurduğum paletlerle mermi gibi dışarı çıkarken, mağaranın dar girişinde bana sürtünerek geçen canlının fok balığı olduğunu da gördüm. Korkmalı mıydım? Yoksa bu sürprizin tadını mı çıkarmalıydım? Bilemedim... Bu günlük bu kadar heyecan yeter diyerek dalışımı sonlandırdım. Şimdi vurduğumuz balıkları yaptıracak güzel bir yer bulmalıydık. Akşama ziyafet vardı. Hayatımın hiçbir döneminde vurduğum balıklardan para kazanmayı düşünmedim. Çünkü benim için paradan çok daha önemliydi bu canlılar. Her zaman ancak yetecek kadar balık avladım. Yüzlerce akya palazının içinden, adam başı bir tane alıp çıktığıma şahittir birlikte daldığım dostlarım. Denize olan saygım hiç bir zaman azalmadı. Badim de sudan çıkınca, doğru sahilde küçük bir restoranı olan tesise yanaştık.

Balıkları çok beğenen aşçı ile akşam yemeği programı tamamdı. Aşçıya başımdan geçen fok macerasını anlatmadan geçemedim.  Aşçı da hiç şaşırmadan garsonlarla beraber hep bir ağız; he o Aptidir Apti dediler. Apti ne ya deyince de, kahkahalarla gülerek o fokun adı Apti, bu mevsimlerde o kayalıklar onun mekanıdır dediler.

Evet 1997 yılında böyle idi Datça. Ben o zamanlarını görme şansını buldum, daldım Datça’nın cennet sularına. O yıllarda yeni yeni başlayan gece avı ve tüple avcılık denizi kurutmadan önce... Apti bile merasını paylaşırken benimle, paylaşmayı bilmiyor insanoğlu. Bu sene tekrar gittiğim aynı meralarda göremediğim orfozlar bugün gelen genel yasakları haklı çıkarıyor. Maalesef kural tanımazlar yasaklara zaten uymuyor.
Yasakların mağdurları ise bileğinin hakkı ile ciğerine güvenerek dalanlar oluyor ancak. Zıpkıncılığı hobi olarak sportmence yapanlar yasağı zaten her zaman vicdanına koyuyor...
 

Saygılarımla,
Tamer Güleryüz
17.03.2017

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizin Altındaki Hüzün

Çanakkale Sivrice'ye zıpkınla balık avlamak için dalışa gittiğimde beni hüzünlendiren bu görüntülerle karşılaştım. Denizin dibindeki bot parçaları ve çocuk kıyafetleri beni derinden üzdü. Bu kıyafetlerin sahibi çocuklar şimdi nerede ?

4.2.2019 14:07:45

Deniz Canlılarının Türlerindeki Değişim Tehdit mi Oluşturuyor?

Zehirli aslan balıkları ve tropikal denizkestaneleri Datça'yı tehdit mi ediyor? Araştırılması lazım. Tam 21 yıl önce dalış yaptığım Datça'da önemli değişimler tespit ettim. Daha fazla karettakaretta, deniz kaplumbağası görürken daha az balık gördüm.

19.12.2018 23:17:38

Fırtınada Sinarit

Lodos fırtınası sebebiyle feribot kalkmayınca Bozcaada'nın mutlu mahsurları olduk. İstanbul'da işlerimiz yığılsa da bir gün daha dalış yapıp balık avlama fırsatı doğduğu için şanslıydık aslında. Nasıl olsa dört tarafımız denizdi, fırtınadan korunaklı bir yer bulurduk kendimize.

2.7.2018 18:14:00

ZIPKINLA İSTANBUL'DA İSKORPİT AVI

Marmara'nın bulanık suyu, derinlere doğru indikçe berraklaşırken, beni karşılayan kikla balıkları da kendi dünyalarına buyur eder gibiydiler. Zıpkınımın ucunda korkusuzca salınarak dolaşırken onları avlamak niyetinde olmadığımı sanki seziyorlardı ve bu sezi balıklarda eminim vardı.

1.3.2018 22:54:33

İstanbul''da Karagöz, Levrek, Eşkina ve Dalış Tehlikeleri

Her yağmurda çamurunu bırakan, zaman zaman da denize doğru kayan dik toprak bir tepe, önünde daracık taşlı bir kumsal. Kıyıda çürümüş yosunlara el veren sakin ama yine de bulanık bir deniz. Denizden açıldıkça 10 metre derinliğe kadar taşlık olan bu koyda denizin temizlenmesi için havanın günlerce poyraz esmesi gerekirdi.

27.1.2018 23:23:37

İstanbul'da Levrek Baba

Kadıköy'de 2014'ün güzel bir Kasım günüydü.

21.12.2017 16:15:40

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Asya ve Okyanusya Şampiyonasında 3. olduk

12 Haziran 2016

Asya ve Okyanusya Şampiyonası'nda mücadele eden sporcularımız Takım Yarışında 15 ülke arasından 3. olarak tamamlayarak kürsüye çıkma başarısını elde etti.

TAYK Kış Kupası-I Lodos engeline takıldı

27 Kasım 2010

DenizBank-TAYK Trofesi Kış Kupası yarışlarının ilki sert hava yüzünden iptal edildi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Kampanya

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

StatCounter