Yazar Hakkında

23 Mayıs 2018, 23:33

GEZİ NOTLARI - 5 : ŞİLİ - SANTIAGO

Peru Lima'dan yaklaşık üç buçuk saatlik bir uçuşla Şili Santiago Artura Merino Benitez Havalimanı'na pazar akşam saat 22:00 civarı ulaştık.

Pazar günü olduğundan olsa gerek gümrükten geçmemiz yaklaşık iki saat sürdü. Gümrükten çıktıktan sonra taxi offical standından taksi ayarladık.  Bu taksilere gideceğiniz yere göre önceden ücreti ödüyorsunuz. İlk defa geldiğimiz bir ülkede, bize bu yol daha güvenli geldi. Taksiye ödediğimiz bedel 30 usd  idi.
 
http://www.denizticaretgazetesi.org/img/images/IMG_8903_1.JPG

Havalimanından Las condes Bölgesi’nde bulunan otelimize yolculuğumuz yarım saat sürdü. Santiago’da taksi kullanmakta bir sıkıntı yaşamadık. Taksi ücretleri İstanbul’a göre daha ucuz . Ayrıca uberde yoğun kullanılmakta...

Santiago gezimiz iki günlük olduğundan, sabah erkenden kalkarak programımıza başladık. İstanbul ‘da haziran sonunda yazın başlamasına rağmen burada şehri çevreleyen dağlarda kar olması kışın geldiğinin habercisiydi (Haziran sonu).
 

Otelimizden, önce Plaza de Armas’a gittik. Burası şehrin merkezi.... Bu meydanda bir çok etkinlik düzenlenmekte.
 

Meydanın çevresinde ;  Catedral Metropolitana, Santiagonun eski postanesi (hala faal) Correo Central, tarih müzesi ve belediye müzesi bulunmakta. Bunlara giriş ücretsiz. Güney Amerika’nın en eski güzel sanatlar müzelerinden olan, Museo Nacional de Balles Artes (MNBA)  meydanda  bulunmaktadır. Fakat müzeler pazartesi günleri kapalı.

Daha sonra yürüyerek başkanlık sarayına ulaştık.1973 yılında Pinochet'in askeri darbe girişiminde bombalanan ve başkan Allende'nin askerlerin teslim olma çağrısına boyun eğmeyerek, intihar ettiği yer.


      

Öğlen yemeği için yine yürüme mesafesinde olan, Mercado Central’a gittik. Burası bizim çicek pasajı ve balık pazarı gibi bir yer. Sebze - meyvelerin yanında balık ve etlerin satıldığı ufak dükkanlar var. Burda deniz ürünleri ve muhteşem Şili şarabı eşliğinde harika geç bir öğlen yemeği yedik.
    
Türkiye’ye göre tam ters bir yarım kürede bulunduğumuzdan dolayı mevsim kış ve havalar erken kararmaktaydı. O yüzden otelimize yakın Costenera Center alışveriş merkezine gittik. Burası bayağı büyük  bir alışveriş merkezi. Uluslararası birçok markanın mağazasını burada bulabilirsiniz. Ayrıca çok güzel kafeler ve restoranlar da bulunmakta.
     
Akşam yemeğimizi daha önceden İstanbul’dan arayıp yer ayırttığımız Aqui Esta Coco isimli deniz ürünleri restoranında yedik. Tavsiye olunur. Şili’de deniz ürünü bol ve fiyatları Türkiye’ye göre daha uygun. Ayrıca,  Şili şaraplarıyla da ünlü. Pisco sour isimli içecekleri ve  Cevice de peru'yla yarışır lezzette...
 


    

Ertesi gün, Plaza Mustafa Kemal Atatürk’e  gittik. Atamızın adını verdikleri bu parkda Atamızın bir büstü  bulunmakta...


      

Daha sonra modern zamanların en büyük şairi Pablo Nerudanın evine gittik . Neruda'nın  Şili’de 3 evi var .  Biz Neruda Vakfı’nın bulunduğu La Chascona’yı ziyaret ettik. Burası 1952 yılında Neruda’nın son eşi Matilde’ye olan büyük aşkını simgelediği yer olarak ünlü. Ev üç bölümden oluşmakta: Merdivenler, küçük taş yollar ve çok güzel bir bahçe.


      

Evde Pablo Neruda’nın özellikle Şili büyükelçisi olarak görev yaptığı yıllarda çeşitli ülkelerden getirdiği özgün eşyalar ve sanat yapıtları var. Ayrıca eşi Matilde’nin birkaç portresi de bulunuyor.
    
Neruda’nın evi Bella Vista semtinde bulunuyor. Bu semt mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Eski ve renkli evlerden oluşan, bohem ve gece hayatının canlı olduğu bir semt. Her taraf güzel cafe ve barlarla dolu.


     

Şili'ye kadar gelip, Şili şarap turu yapacak zamanınız yoksa şehrin içinde şarap tadımı yapabileceğiniz güzel yerler mevcut. Bizde bunlardan biri olan Jose Victorina Lastarria’da bulunan Bocanariz Vino bara gittik. Tadım yapmak isteyip zamanı olmayanlara önerilir.  Ayrıca bu bölgede birçok şık butik, galeri ve cafe’ler bulunmakta...
 
Ertesi sabah uçağımız olduğu için tadı damağımızda kalarak Santiago gezimizi sonlandırdık. Daha uzun süreli, uygun mevsimde gelenlerin Santiago’ya yakın bir şehir olan Valparaiso ve Atacama çöl gezisini de programlarına almalarını öneririm.
      
Diğer geziler de buluşmak üzere......

 

Yazarın Diğer Yazıları

GEZİ NOTLARI-4: CUSCO-MACHU PICHHU

UNESCO dünya mirası listesinde olan Machu Picchu'ya gitmek için Lima'dan yaklaşık 1 saat süren uçuşla Cusco'ya ulaştık.Cusco, Peru'nun 3.400 metre yükseklikte bulunan bir şehri..

19.1.2018 08:42:41

Gezi Notları-3 : Peru - Lima

Türkiye'den Peru'ya direkt uçuş bulunmadığından, önce Türk Hava Yolları ile Panama'ya uçtuk. Panama'dan aktarma yapıp, yaklaşık üç buçuk saat süren bir uçuşla Peru'nun başkenti Lima'ya ulaştık. Peru ile Türkiye arasındaki saat farkı, sekiz saat geride bulunmaktadır. GMT-5 saat dilimini kullanıyorlar.

17.10.2017 16:31:10

Gezi Notları-2 : Panama- Panama City

Türkiye saatiyle sabaha karşı 01:40'da kalkan THY uçağımız yaklaşık 14 saatlik uçuştan sonra Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya vardı.

10.9.2017 15:56:24

Gezi Notları : 1 - Seyşeller

İnsan bir kere deniz kokusunu aldığında içinde oluşan özgürlük hissi, gezme ve yeni yerleri tanıma dürtüsü güçlendiriyor. Bende deniz kokusunu ve rüzgarın esintisini hissetmiş bir kişi olarak, elimden geldiğince gerçekleştirdiğim gezilerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

8.8.2017 10:02:26

Etrafı denizlerle çevrili

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı

25.11.2010 23:07:17

Rüzgarınız bol olsun...

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı bir platformu, gelişen çağımızın buluşu olan internette oluşturmak istedik.

8.10.2010 16:49:55

Etrafı denizlerle çevrili

8.4.2004 20:17:17

Denizci Dostlarımız

Yelken ve Denizle ilgilenenlere kaynak olmasına çalıştığımız portalınız Yelkenci.Org sizlerin katkılarıyla daha da güçlenecektir.

31.1.2003 00:20:31

MUTLU YILLAR 2000

2000'li yıllar krizle başladı ve hala belirsizlik devam ediyor.

31.12.2002 15:28:24

Teknik bir arıza yüzünden

25.7.2002 17:27:33

ATLANTİĞİ GEÇME HAYALİ OL

5.6.2002 01:18:35

WWW.YELKENCİ.ORG web site

18.2.2002 11:21:08

Olimpiyat Komitesi incele

20.3.2001 09:24:25

Enflasyon düşmüş

Enflasyon düşmüş, tekne satın almak için uygun krediler oluşmuş ve yavaş yavaş denizlerimizde yelkenli sayısı artmaya başlamışken genç ve aklı başında siyasetcilerimizin!!!! sayesinde ülkemiz krizin içine düştü.

9.3.2001 10:27:05

Sevgili yelken ve deniz s

29.1.2001 09:44:56

Boat Show Fuarında Yer

Yelken Severlerin Buluşma Noktası olan Portal' ınız "Yelkenci Org" siz üyelerimize; 20.Uluslararası İstanbul Boat Show Davetiyelerini ücretsiz olarak sunmaktadır.

20.1.2001 14:41:12

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

BİLGİ CUP'IN ŞAMPİYONU SAINT JOSEPH FRANSIZ LİSESİ OLDU!

22 Nisan 2015

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen Türkiye'nin ilk liselerarası yelken yarışması BİLGİ Cup'ta, kazananlar belli oldu. BİLGİ santralistanbul Kampüsü'nde gerçekleştirilen yarışı Saint Joseph Fransız Lisesi birincilikle tamamladı.

Mevki Koyabilme

26 Ocak 2001

Her zaman söylediğimiz gibi denizde seyir yapabilmek için büyüklü küçüklü teknelerin seyrettikleri yerlere ait haritaları beraberlerinde bulundurmaları çok doğru olur. Çünkü denizde her zaman neredeyim sorusunun cevabını vermek yaşamsal önem taşır.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter