Yazar Hakkında

12 Temmuz 2018, 18:56

Rampa İstiyoruz - 1. Bölüm

Türkiye de yaşayan amatör denizcilerimizin tüm sahillerde ücretsiz halka açık beton yapay rampalardan,  şahsi araçlarıyla römork üzeri taşıdıkları tekneleri  denize alıp, atmaya  o yararlanacakları günleri hasretle bekliyorlar.
 

 -‘’Yahu arkadaş yıllardır bekleyip biriktirip şuncacık fiber bir tekne aldım,  dişten arttırdığım onca yıl sonra fazla bir bütçem de yoktu ama,  liman kayıtlı vergisiz olsun dedim 4,99 mt ile sınırlandırdım, tekne sahibi olabilmek için evet yıllarca hayal ettim  ben çırpındım, hatta gidip römorku olsun dedim, limanlara ücretle bağlı kalmadan aracımın arkasına takıp günü birlik indirip kaldırabilirim diyerek ben nereye o da benle oraya dedim. 
 
‘’Dedim, dedim  de.....................     Ahhhh, ahhhh keşke  demez olaydım...!
 
‘’Şimdide indirecek yer bulamıyorum iyi mi? Bulamadığım gibi bir de her limanda inerken ayrı, çıkarken ayrı bedel ödemek zoruma gidiyor az da değil birkaç yüz liradan bahsediyorum. Bazen liman görevlisi,  bazen kooperatif yetkilisi. Şu koca güzelim memleketimde koca dört deniz var eeeee... Biz şimdi nasıl denizlere kavuşacağız,  nasıl amatör denizci olacağız böyle?
 
‘’Hani denizci bir toplum olmak için denize özendirileceğinden bahsediliyor orda burada ahkâm kesiyorlar ama gel gelelim teknemi aracımla rahat bir manevra yapıp sakin liman içinde beton bir rıhtımdan ve tabiî ki denizin içine doğru eğimle inen bir beton rampadan nasıl indirebileceğim?  Şöyle halka açık herkesin ücretsiz yararlanabileceği bir yer yok ki ...!
 
-‘’Hiç istemiyorum ama, satsam mı diye kara, kara  düşünmeye başladım.....
 
 
Evet, denizci dostlar bu sözler hiç birimize yabancı değil hatta hepimizin içini yıllardır amatör denizciliğimizi, denizcilerimizi sekteye uğratan ve bizi kemiren bir sorun. Yazıldı çizildi bazı meclislerde fakat hiçbir gelişme kaydedilemedi, üstü örtülü sessizliğini hala koruyor.
 
Maalesef stresli ekmeğin peşinde koşan şehir hayatı yaşayan bizler hakkımız değil mi biraz keyif ile denize kavuşmanın en ekonomik yollarından biri olsun da, bizim olsun diyebilmek.  Minimum ölçüde, minimum imkânlarla denize çıkabilmek, denizin tüm olanaklarından istifade edebilmek, oltamıza takılmış akşam eve bir tava balığımızı ailece oturup yiyebilmek, yaz sezonunda sakin ve temiz bir yerde ailece dostlarla denize keyifle girebilmek hakkımız değil mi?
 
İşte tüm bunlar minimum ekonomimizi elimize aldığımızda hayalimizde yaşattığımız deniz macerasının da en başıdır.  En basit denize kavuşma metodu aracımızın bagajında rahat bir şekilde taşıyacağımız çanta içindeki kürekli bir bot bizi karadan dert sıkıntılardan başka diyarlara taşıyacak bir soluktur.
Denizi yaşamak için illaki koca motorlu kamaralı teknelere sahip olmakla  gerekmez, şişirilebilir veya fiber olsun çeşitli seçeneklerle deniz de olabilmek için bot, kano, sörf hatta yelken, jet ski yapmak istediğimizde motor kullanmadan idare edilebilen pirat, optimist, lazer gibi pek çok seçenek olduğunu veya motorlu fiber tekne çeşitlerini de araştırdığımızda görüyoruz.

 


(Motor ihtiyacı olmadan kullanıma uygun yelkenliler, yetişkinler, çocuklar, gençler için böyle RAMPA lar olsa halka açık isteyen dilediği gibi ücretsiz yararlanabilse... )


(YAPAY BETON RAMPA ,  bot, kano optimist, laser, jetski, gibi pek çok deniz aracını güvenle indirip, bindirebileceğiniz yegane noktadır.)
 
 

Her ne kadar römork gereksinimi olmadan önceleri şişme bot başlangıç olsa da bir veya iki kişi yardımıyla kurulabiliyor ancak ara sıra değil belki ama sık, sık denize çıkabilmek için botun kurulup tekrar bozulması süreci bir süre sora hamallığa eziyete dönüşmekte. Malzemeleri hazırlamak araca yerleştirmek ayrı bir muammadır,  tüm malzemeleri araca taşı yükle, botu kur, şişir, motoru tak, yakıt deposu, buzluk olta veya dalış malzemeleri içine istifle,  seyir dönüşü kıyıya vardığınızda bu kez havasını indir, motoru sök, yakıt tankı, halatı, çıpasını araca taşı,  eve varınca evde yıka, katla, uygun bir yere kaldır.  Bir zaman sonra bakmışsınız canınıza tak etmiş hatta işin ucunda sağlığı kaybetmekte var. Hal böyle de olsa yine yapay beton rampa gereksinim şart olduğuna karar verilir.(ŞİŞME BOT kullananlar bilirler ki şişir, indir, taşı, katla bu yorucu taşıma külfetinden kurtulmak için pasif taşıma yöntemlerini ararlar, böyle araç üzeri taşıma gibi. )
 
 

Bu yüzden römorklu bir tekne edinmek her koşulda en iyi, en sağlıklı, en kolay yodur ve  üstelik tercih edilebilir pek çok seçeneğiniz var. İster seyyar salmalı yelkenliden tutun da mini motor yatlar, sürat tekneleri fiber tekneler, sandal, fiber tabanlı botlar gibi pek çok alternatif deniz aracını römorkla taşıyabilmek söz konusudur. Düşünsenize hiçbir limana bağlı kalmadan özgürce römork üzerinde bir gün Bozcaada’da,   Ayvalık’ta, bir gün bakmışsınız Van Gölü’nde seyirdesiniz.


(Ülkemizin her sahil şehri veya beldesinde halka açık amatör denizcilerimize bir tane ücretsiz RAMPA ve park alanı olsa, amatör denizcilerimiz büyük bütçeler vermeden römorklu tekne sahibi olabilme sayısı da artar, yeni denizci sayısı da  Varsın RAMPA dan  teknesini rahatça indirebilsin. Yıllardır hasret çektiği denizlere sahilden bakmasın, içinde teknesinde olsun.  Güzel olmaz mı?)
 


(Kim istemez römorku ile yelkenlisini istediği yere taşıyıp halka açık ücretsiz bir RAMPA’DAN indirmek)


 ( İşte size 8,00 metrelik seyyar salmalı römork üzeri yatınız.)
 
 
 

7 gün,  24 saat, 365 gün hiçbir limana gerek kalmadan yıllık bağlama ücreti ödemeden teknenizi römork üzerinde kâh otopark, kâh evimizin bahçesi veya alternatif güvenli alanlarda deniz araçlarını kışlama halinde bırakabilirsiniz. Hatta sezonluk zehirli ve motor bakımlarını yine römork üzerinde yapabilmek denize gönlünü kaptıranların istediği ve seçeceği en rahat yoldur.  Akabinde tüm denizler sizin.
 
Aracımızın arkasında ruhsatımıza işli çeki demiri ile 750 kiloya kadar sınır ile römorkunuzu ruhsata işletme zorunluluğu olmadan kullanımınıza amade.  Sahiller kayalık, iri çakıl, kum, yosun bazen sert başlayan biraz ilerleyince cıvık bir halde iken bulunduğumuz sahillerde indirecek yer bulunamayabiliniyor. Kimi deniz hemen derinleşiyor, kimi dalgalı oluyor ve benzeri normal aracı bırakın 4x4 araçla bile sahile geri, geri girip çıkmak bazen mümkün olmuyor.( Doğal RAMPA gibi görünen sahiller felaketiniz olabilir. Keşke ücretsiz halka açık bir RAMPA olsaydı.)
 

Teknemizi, motorumuzu, römorkumuzu tam takım seçip aldık, fakat ana sorunumuz dalgasız, sakin, sert, düz bir zeminden denize, göle, kanala nasıl güvenilir bir şekilde indirip, yükleyebiliriz olacaktır?  
 
Fakat tüm bu güzel hayallerin ardından bizi bekleyen büyük bir engel var.  Tekne park alanı ve RAMPA
 
Diyenler olacak  ‘’Yahu bir sürü koy ve doğal sahil var buralardan indirsinler.’’
Tamam, var ama uygun sert zeminli dalgasız, sakin bir doğal rampa yeri bulmak hele ki aracımızla uygun manevra yapıp tekne ve römorku suya kavuşturmak her sahilden her kıyıdan mümkün değil, öyle o kadar da basit değil. Kumluk sahiller denize yaklaştıkça zeminde çöküntüler, balçıklaşmalar olmakta bazen gevşek iri yatay çakıllı sahiller kıyıya 10 metre,   20 metre kala her çeşit araçla zemine gömülebilmektedir. Sonrası hal böyle olunca iptidai yöntemlerle kurtulmak için mücadele gelir.
 
Yüzümüzü ülkemizin ötesine çevirdiğimizde hemen, hemen yurt dışında pek çok örneğini gördüğümüz her şehir, her liman ve barınakta amatör denizciler için ücretsiz halkın yararlanabileceği güzel rampalar mevcut. Hatta öyle ki birkaç aracın yan yana rampadan deniz araçlarını indirebileceği rahat manevra yapacağı ve hatta indirdikten sonra sancak, iskele aborda yanaşıp iskelesinden ailesini rahat binebilmesi için iskeleler var.( Her denizci bakarken özenir bu tabloya. Neden bizim denizlerimiz, göllerimiz, kanallarımızda olmasın. İstemez misiniz? )
 

(Yurt dışında halka açık dev bir RAMPA aynı anda kaç tekne iner sizce?)
 

Avrupa ve Amerika da örneklerini çokça gördüğümüz  alt yapısıyla su ve elektrik hizmeti aynı anda yan yana arabanız ile sıfır kıyıya rahatça indirebileceğiniz  rampalar olduğu gibi tekne, kano, bot, yelkenli, sürat teknesi olduğu gibi hatta marina külfeti yerine ekonomik boylarda 10 metre altı tekneler  için raflı saklama depo sistemleri mevcut ki, bu hepimizin özleminde. Tam boyu 8 ? 9  metreye  kadar bu sistem yapılabilir.  Böyle olanaklar bizim şehirlerimizde de neden yok? Neden olmasın, bu kadar zor mu?(İsteyen teknesini rafta tutar ücretini öder, işletmeler RAMPA hizmetini ücretsiz sunabilir.  Bugün arka bahçesinde römorklu teknesini, dolabındaki şişme botu ve motorunu ücretsiz bu tür RAMPAlarda kullanabilmeli.)

 

Hadi buyurun bir de bizim sulara bakalım artık.
 
Güzel ülkemizin dört bir yanı deniz olmasına rağmen denizden hala kopuk yaşamaya devam ediyoruz.
İstanbul’da, İzmir’de, Karadeniz sahillerinde ve nice kentlerimizde insanlar deniz ile iç içe mi yaşıyor gerçekten?
 
Sadece karadan denize bakabileceği gözünü denizden ayırmadan yiyip, içeceği, çekirdek çıtlayacağı, dinlenebileceği manzara seyredip hayallere dalacağı yerler dışında,  hakikaten denizde deniz üzerinde zamanını, hobilerini, sporunu sosyal manada gezilerini, dalışını, yelkeni, su kayağını, sörfü, kano yapmayı, botunu şişirip arabasını sıfır yanaştırıp aynı gün hemen oracıkta yıkayıp katlayıp evine götüreceği bir yer, göl olsun deniz olsun böyle olanaklar maalesef ki yok.  Gölü, barajı, kanalı, denizi olan tüm şehirlerde amatör denizci denizcilerimizin tamamı limandan, belediyeden ve idarelerden alacağı ücretsiz kullanım hakkı ile  bu yapay rampadan yararlanmasını sağlamalı.  Bizi ve toplumumuzu, yeni yetişenleri, yeni bir yaşam biçimi deniz kültürüne daha fazla aşina olabilmeyi yaşayabilmeyi olanak sağlayacak en kolay yoldur. 

 

HALKA AÇIK,  RAMPAMIZI İSTİYORUZ....


(İstanbul da muhtelif tesis içinde kalan birkaç yapay rampa dan biri)
 
 

Bir mimar olarak, hata denizci& mimar olarak söylüyorum asla ki zor değil, idareler projeleri oluştururken bu düşünceyi atlayıp tüm deniz kültürünü istemeden bizlerden yeni yetişen gençlerden alıp kopartıyorlar.  İsterlerse fiilen yeni uygulanacak tüm kıyı projelerinde uygun ihtiyaç ile yapılabileceği gibi, yapılmakta olan projelere koyabilirler hata tadilat projesi ile mevcut halini değiştirmek te mümkün.
 
Ama genel sorun şu: Türkiye’nin sadece kıyılarına mahsus değil.  Barajıyla, gölüyle, kanalıyla her il, ilçesinde halkın yararlanabileceği spor ve hobileri ile denizcilik kültürünün gelişiminin sağlanabileceği her türlü su sporlarının gerek su altı gerek su üstü yapılabilmesine olanak sağlayabilecek tesislere ivedi ihtiyacımız var.
 
Kilometrelerce doldurulan sahillerimizde yapay cepler, yapay rampalar ve su sporlarına uygun projelendirilmiş merkezler ile denizciliğimize daha fazla katkı sağlayacağı düzgün, düzenli bir sistem oluşacak.  Yıllardır içinde tekne sahibi olabilme ukdesi ile yaşayan denize çıkabileceği,  o günü hayal ederek yaşayan denizcimiz düşündüğünüzden bile çok fazla.  Bu hayal kuran denizci adaylarımız da sahip olabilecekleri kayıklarını artık denizde yüzdürebilsinler.
 
Böyle kurulacak tesislerin verdiği bakım, onarım, eğitim, rekreasyon merkezi ile tekne park alanları ardından zaten RAMPA hizmeti ücretsiz hale de gelmelidir.
 
NEDEN DENİZ SEVERLERE AMATÖR DENİZCİLERE BÖYLE BİR İMKÂN VERMİYORSUNUZ?
 
İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakasında bir uçtan, bir uca geniş kıyı dolgusu barınak ve marinaları saymasak kilometrelerce genişçe kayalık bir alan var. Hemen yanı yürüyüş yolu, muhtelif banklar ardından yeşil alan ve park bahçelerin peyzaj alanları aralara serpiştirilmiş spor noktaları var. Burada yürüyen bizler daima denize bakıp bakıp iç çekiyoruz.
 
Hâlbuki bu noktalar doldurulan yapay yerler bu upuzun sahil dolgusu yapılırken hakim dalga ve rüzgar hesaba katılarak  ‘’L ‘’ şeklinde  ‘’C ‘’ şeklinde çeşitli amatör denizciler için girintiler olabilseydi pek güzel olurdu tabiî ki. Hem su sporlarına olanak sağlayabilecek hem de ücretsiz rampa ve tekne park alanları ile denizcilerimize derman olurdu. Tüm marinalar, barınaklar hınca hınç dolu. Artık deniz taşıtı almak ikinci planda, öncelikle teknenize yer bulmalısınız ki tekne alabilesiniz....!
 
Üstelik amatör denizcilik öyle zannedildiği gibi sadece zenginlerin yaptığı bir şey değil ki bu gün ikinci el bir bot motor birkaç bin liraya bulmak mümkün. Hatta şişirilebilir bir kano yarısından daha az. Hadi gittik aldık bir kano, bu hafta sonu indirecek bir yer arayalım birlikte,  nerede şişireceğiz nereden indireceğiz? Hadi bakalım.
 
Türkiye de para birimi Türk Lirası ama marinalarda değil. İtina ile özenerek tekneler, yelkenliler birkaç yıl içinde aldığınız teknenin bedeli kadar ödeme yaptığınızda canınıza tak eder ve tekneyi satmaya kadar bir süreç başlar. Hâlbuki her semt önünde dört mevsim tekne park alanı ve rampa olmuş olsa her bütçeye göre deniz aracı sayısı ve amatör denizcilerimiz bir o kadar artacak.(İSTANBUL - Kadıköy Kurbağalı dere’ de RAMPA ancak su yüzeyinde rampa eğimi bitip dik duvar suyun zeminine inmekte ve önü tekne bağlı. Böyle bir rampa dan nasıl tekne veya römork indirilebilir ki sizce?)
 

(LİMBO MARİN - Denizcilik tarafından ülkemiz amatör denizcileri için tasarlanıp minimum masrafla tekne sahip olabilme düşüncesiyle ürettiği Cat 650 serisi römork ile kullanılabilen örnek teknelerden biri)
 

(Romörklü  650 CAT teknesi  amatör denizcilerimizin minimum ekonomilerini düşünerek marinalara bağlı kalmadan kullanabilecekleri özgür bir  tasarım.)
 

(LİMBO MARİN - Denizcilik tarafından amatör denizciler için üretilen 6,50 m. boyunda özel römorklu katamaran gezi teknesi ile ister hafta sonu teknesi için kullanıma uygun. Römork üzerinde ister kışlaması, motor bakımı,  zehirli işleri yapmak çok kolay. Minimum maliyet ile tüm denizlerde olabilmek adına ürettiği tekne tüm denizcilere örnek.) (İstanbul’ da özel tesis içi ücretli  yapay rampa )
 

Şu an mevcut barınak, kooperatif, tesisi içi kalmış YAPAY RAMPASI olan noktalar da aynı gün denize teknenizi römorkla indirmek istediğinizde, indirilirken ayrı ücret, denizden alınırken ayrı bir ücret talep ediliyor. Üstelik hiç az olmayan bedeller söz konusu olduğunu da hepimiz biliyoruz. Bu ücret İstanbul için ( 300 TL ) dan  aşağı değil maalesef. Hatta bazı noktalar da indi, bindi ( 500 TL ) istenmekte. Dıştan takma bir depo benzin bugün ( 24 Litre / 144 TL ) seviyelerinde doluyor.  Ücrete tabi yerler de, amatör denizciler romörklü teknelerinin bağlama kütüğünü ibraz ederek veya amatör denizci belgelerini göstererek kâh römork ile kâh portatif şişirilebilen botları ile minimum ekonomiye sahip denizcilerimiz artık ücretsiz idarelerce onaylanacak bu noktalardan yararlanmaları acilen sağlanmalıdır.
 
Tabi ki her denizci ve denizci adayının hayali beklentisi her şehir de halka açık 7 gün / 24saat / 365 gün yararlanabileceği, istediği gibi teknesini indirip kaldırabileceği yapay rampa ihtiyacıdır.
 
 
 
Amatör denizcilerimizin kanayan yarası römorklu tekne sahipleri ve henüz yeni almak isteyenlerin yazacağı birkaç satırı vardır.
Hadi buyurun işte tam zamanı, tam sırası.
 

 

Bir sonraki yazı dizimde görüşmek üzere sağlıcakla kalın... 
Ömür ATİLA ( denizci & mimar ) araştırmacı yazar

Devam Edecek

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yelken Hayatı

23.6.2019 21:50:51

Tekne Hayatının Güzelliklerini Hanımlarla Paylaşabilmek

DENİZ Hayatı mı? TEKNE Hayatı mı? Her ikisi bir birinin yolu üzerinde bir gün kesişiyor hiç merak etmeyin. Gönlü deniz olanların en büyük ortak hayallerinden birisi sevgili eşleri ile denizi doyasıya yaşayabilmektir.

25.12.2018 14:50:27

Marmara, Bozcaada ve Şerif Ali

Türkiye çevresinde bulunan Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz dört farklı bölge ve coğrafya'ya sahiptir güzel yurdumuz.

5.1.2018 23:36:36

Dikkat...! Çeken Akıntı var...

Yaz sezonunuzun gelmesi ve okulların kapanmasıyla, genellikle sıcağın bunaltıcı etkisinden bir nebze rahatlamak serinlemek, yüzmek, güzel vakit geçirmek için sahillere, özlediğimiz bu yerlere akın ediyoruz.

6.11.2017 15:15:51

Şamandıraya Rağmen...!

Şamandıraya Rağmen...!

15.9.2017 08:56:46

Harun Ulman'ın izinde Recep Sukes

Hatırlar mısınız bir zamanlar siyah beyaz Türk filmlerinde severek izlediğimiz o artistlerin film karelerinde boğazda, adalarda güzelim kotralar, guletler hatta motorlu yatlar, klasik görünümlü sürat tekneleri, kayıklar görürdük.

22.6.2017 00:25:21

Ali Dayı Tırhandili - (Rahmi M. Koç Müzesinde)

Yelken teknesi olan Tırhandil tekneler hemen hemen her denizcinin sevdiği benimdesiği formu yapısıyla, nostaljik havasıyla bir rüyadır denizlerde.

23.5.2017 12:45:00

GÜNEŞ' in yeniden Doğuşu (5.BÖLÜM)

Nedense ilk göz ağrım diye bahsettiğimiz o ilkler var ya...

11.5.2017 14:41:47

GÜNEŞ İSTANKÖY'DEN DOĞAR (4.BÖLÜM)

Ne dersiniz ? Hepimizin içindeki güneşi arayıp çıkartalım mı ?

1.5.2017 11:19:52

GÜNEŞ İSTANKÖY'DEN DOĞAR (3.BÖLÜM)

Dünya da ve Ülkemiz de pek çok konusu "deniz" olan farklı yaşamların hikayelerini duyuyoruz. Aslında bir dere, bir nehir, göl, baraj veya deniz kısaca "SU" her birimizin hayatı için çok önemli olduğu kadar, yine her birimizin kaçış yerleri değil mi..!

18.4.2017 19:15:12

''İSTANKÖY VE ORFOZ KAPTAN'' (2. BÖLÜM)

Osmanlı devleti hakimiyeti altında olan toprakları arasında, Türklerin yaşamaya başladığı 1523 yılı ile 1912 yıllarına kadar dört yüzyıl hüküm sürmüştür İstanköy' de. Ailemizden gelen, kanımıza karışan yelken, sualtı kısaca deniz aşkı, İstan?öy' de filizlenip "ORFOZ KAPTAN" öncesi nesiller de başlar hikayemiz.

1.4.2017 11:06:00

''İSTANKÖY VE ORFOZ KAPTAN'' (1. BÖLÜM)

Mustafa Aydoğmuş nam-ı diyar " ORFOZ KAPTAN " rahmetli babanemin erkek kardeşi olup Kos - İstanköy adası Türklerindendir.

10.3.2017 00:33:24

MERHABA, BEN MİMAR' IM AMA DENİZCİYİM

Merhaba, Tanışalım,

1.3.2017 17:23:45

Merhaba, ben mimar'ım ama denizciyim

MİMARLIK tüm hayatın içinde canlıların yaşadığı farkına varmadan kullandıgı, fiziki neredeyse her alani kapsar.

20.2.2017 23:43:48

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Mavi bayraklı plajları internetten öğrenin

10 Ağustos 2012

TÜRÇEV tarafından oluşturulan internet adresinden hangi plajın mavi bayrağa sahip olduğunu öğrenilebiliyor.

Yelken Türleri

05 Ocak 2001

Cat teknelerde yalnızca bir ana yelken vardır. Şalupa teknenin ise en az iki yelkeni, ana yelken ve ön yelkeni bazende balon yelkeni olur.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter