Yazar Hakkında

29 Temmuz 2018, 20:16

İstanbul'un Değişen Çehresi, Doğa Ve Deniz

Gün geçmiyor ki İstanbul'da yeni bir yer imara açılmış olmasın. Artık bu haberlere öyle alışmışız ki şaşırmaz olduk. Çok değil şöyle on yıl kadar öncesine bile gitsek İstanbul'da yapılan tahribatları çok net görürüz.

Örneğin hala tartışmalı üçüncü havaalanı. 2009 tarihli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda üçüncü havaalanı için belirlenen yerin Silivri-Gazitepe olmasına karşın plan birden değişerek kuzeye kaydırılmıştır. İstanbul’un mevcut yerleşim alanları ile Karadeniz kıyısı arasında kalan kesiminde, önemli orman alanları, su havzaları, kumullar, barajlar, bentler, tabiat parkları ile çok sayıda endemik (başka yerde yaşamayan) bitki ve hayvan türlerinden oluşan farklı ekosistemlerin bir arada bulunduğu bütüncül bir ekolojik alan yer almaktaydı. Maalesef bu ortam öyle zarar gördü ki bunu kısa süre içindeki iklim ısı değişiklikleri , ormanda yaşayan hayvanların ve kuş göç yolları üzerinde olması sebebiyle göçmen kuşlardaki değişiklikler ortaya koydu kısa süre önce. Tüm hukuki tartışmalar içerisinde inşaat devam etti ve köprü açıldı. Havaalanı inşaatı sürmekte.


       Peki yıllar önce ikinci köprü yapılırken söylenenleri hatırlayalım. Köprünün trafiğe çözüm olmayacağı ayrıca etrafının imara açılması ve yoğun yapılaşmaya sebep olup kentin yapılaşmasının kuzeye doğru kayacağı ve bunun getireceği zararlar konuşuluyordu. Öyle de oldu. Şimdi ise kuzeyde son noktayız. Denizden başka gidecek yer kalmadı. Üçüncü köprü ve havaalanı bağlantı yollarının etrafında emlak fiyatları uçmuş durumda. Yakında buralardaki yapılaşmaların daha da yoğunlaşması beklenen bir şey.


       1990'lı yıllardaki uydu haritası ve bugün ki uydu haritasının karşılaştırıldığı görseli mutlaka görmüşsünüzdür medyada. Büyük bir hızla yok olan ormanlar sonucunda kurak bir İstanbul’la karşı karşıyayız.


       Bunun olumsuz etkilerini sadece karada değil denizlerimizde de görüyoruz tabi ki. Üç tarafımız denizlerle çevrili olmasına karşın yeterince denizi kullanmadığımız için hep karasal çözümlere yönelmemiz yetmiyor birde hızla kirletiyoruz denizlerimizi. Deniz kirliliğini yüzde seksen oranında karadan insan eliyle olduğu biliniyor. Kanalizasyonlar , fabrika atıkları , çöpler hep denize gidiyor.


       Bu arada yakın zamanda internette bir imza kampanyası dikkatimi çekti. Bilindiği üzere Atatürk Havalimanının 2018 de yeni havalimanı devreye girdikten sonra bütünüyle ticari yolcu taşımacılığına kapatılacağı , sadece genel havacılık, müstakil kargo ve eğitim, bakım-onarım faaliyetleri için hizmette tutulacağı açıklanmıştı. Buranın kapatıldıktan sonra akıbetinin ne olacağı henüz belli değil. İnternetteki imza kampanyasında kapatıldıktan sonra kent ormanı ve parkı olması konusunda bir istek var. Bence de doğru olan budur. Şehrin göbeğinde kalan bu değerli arazinin ne olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.


       İnsanoğlu çevresini kirlettikçe , doğasını bozdukça bunun ne kadar kötü sonuçlar doğurabileceğinin farkına varmalı. Gelecek nesillere nasıl bir dünya bıraktığını düşünmeli bir an önce. Fütursuzca kullandığımız kaynaklar bir gün bitince değerini çok daha iyi anlayacağız.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

16.9.2018 13:23:21

Kaplumbağa Kayalıklarına Tırmanış

Sarıyer Kilyos sahilinde bulunan Uzunya'da ki kayalıklarda geçen aylarda İstanbul'un ilk kaya tırmanma parkuru oluşturulmuştu. Birçok kere arkadaşlarımız tırmanma organizasyonu gerçekleştirdiler. Geçen hafta sonu artık bende fırsat bulup tırmanmaya gittim. Sizlere bu deneyimi anlatmak isterim.

29.5.2018 15:40:59

DENİZ SEVGİSİ

29.4.2018 15:03:03

Kıyılardan Halk Tam Olarak Faydalanabiliyor Mu?

Bu önemli soru beraberinde pek çok tartışmayı gündeme getirir. Özellikle yaz aylarında parsellenip , sahiplenilip , kiralanan kapatılan plajlar, lüks beachler çok tartışma konusudur. Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen yeterince faydalanamadığı denizleri ve kıyıları , söz konusu rant olunca nedense pek kıymetli oluyor her zaman.

21.3.2018 17:53:48

Merhaba

İnsanoğlu ve doğanın savaşı belki kuruluştan bugüne süregelen bir süreç. Her zaman doğa kazansa da insanoğlu hala doğayla savaşmaya kararlı görünüyor.

20.2.2018 22:55:48

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

1. Rodosto Kupası Yelken Yarışları sona erdi

02 Ağustos 2015

Tekirdağ'da düzenlenen 1. Rodosto Kupası Yelken Yarışları, yapılan ödül töreniyle sona erdi.

Boat Show 2013 bugün başlıyor

15 Şubat 2013

CNR Expo'da gerçekleşecek olan ikinci en büyük tekne ve yat fuarı Avrasya Boat Show bugün ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Yelkenli İle Yanaşmak ve Kalkmak

25 Ocak 2001

Deneyiminiz yoksa değil yelkenli bir tekne ile motorlu bir tekne ile bile bir yere yanaşıp kalkmak kolay değildir. Bir de rüzgâr ve akıntı varsa iş daha da zor olacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

StatCounter