Yazar Hakkında

27 Aralık 2021, 13:24

Genç Balıkçılar Deneyim Paylaşım Buluşması

 

Genç Balıkçılar Deneyim Paylaşım Buluşması

 

Genç balıkçılar, balıkçılık mesleğinin geleceği hakkında konuşmak; deniz koruma alanlarında sürdürülebilir balıkçılık uygulamalarıyla ilgili deneyim paylaşmak için Gökova Körfezi’nde bir araya geldi.

 

Akdeniz Koruma Derneği ve Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi’nin ev sahipliğinde 23-24 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Genç Balıkçı Deneyim Paylaşım Buluşması’na Kaş, Kalkan, Akbük ve Akyaka’dan balıkçılar katıldı. Buluşmada ayrıca Ula İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SürKoop), Ege Üniversitesi, Kaş ve Akbük Su Ürünleri Kooperatifi’nden yetkililer yer aldı.

 

İki gün süren etkinliğin ilk gününde ziyaret edilen Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi’nde günlük balıkçılık verilerinin tutulması, balıkçılık turizmi ve istilacı türler hakkında deneyimler paylaşıldı. Gökova Körfezi’ndeki deniz koruma alanlarına yapılan ziyaretle Körfez’deki Balıkçılığa Kapalı Alanların önemi ve deniz koruyuculuğu sistemi yerinde aktarıldı. Ayrıca deneyim paylaşım buluşmasında, Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vahdet Ünal ‘Bölge balıkçılığının sosyo-ekonomik durumu ve genç balıkçılardan beklentiler’, SürKoop adına Su Ürünleri Mühendisi Mine Canikli ‘’Genç Balıkçı Komisyonu’’, Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi’nden Taner Özcan Kooperatifin çalışmaları ve bölgedeki balıkçılık, Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya, deniz koruma alanlarında yürütülen koruma ve izleme çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 

Etkinliğin sonunda gerçekleşen değerlendirme toplasında, balıkçıların deniz koruma alanları ve sürdürülebilir balıkçılığa yönelik soruları yanıtlanırken, meslekle ilgili endişeleri üzerinde duruldu.

 

Ülkemizde küçük ölçekli kıyı balıkçılığı mesleğini yürütenlerin yaş ortalaması, giderek artmaktadır. Artan maliyetler, biyoçeşitliliğin azalması gibi nedenlerle balıkçılığı, profesyonel olarak tercih edenlerin sayısı azalmaktadır. Akdeniz Koruma Derneği’nin küçük ölçekli balıkçılığın sosyoekonomik yapısıyla ilgili 2021 yılında tamamladığı çalışmanın sonuçlarına göre; Kaş-Kalkan Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde (ÖÇKB) balıkçılık yapanların %18.8’ini, Fethiye-Göcek ÖÇKB’de ise %2.1’ini 30 yaş altı balıkçılılar oluşturmaktadır.

 

Balıkçılık mesleğine emek veren herkesin cinsiyet ve yaş ayrımı olmaksızın söz sahibi olabilmesi, mesleğin geleceği ve deniz koruma alanları için önem taşımaktadır. Genç Balıkçı Deneyim Paylaşım Buluşması, bu gerekçeyle düzenlenmiştir. Ülkemizde 30 bin kadar balıkçıyı temsil eden SürKoop geçtiğimiz aylarda Genç Balıkçı Komisyonu’nu kurarak, balıkçılıkla ilgili planlama süreçlerinde gençlerin de yer alabilmesini sağlamıştı.

 

Alıntı: DENİZ TİCARET GAZETESİ

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dünyanın İlk Ahtapot Çiftliğinin Açılmadan Kapanması İsteniyor

Dünyanın ilk ahtapot çiftliği gelecek yıl İspanya'da açılacak. Ancak bu haber birçok bilim insanı ve çevreci tarafından dehşetle karşılandı.

23.12.2021 14:35:21

İstilacılar

20.12.2021 13:22:32

Bursa ve İstanbul Arabalı Feribot Dönemi Sona Eriyor

Bursa ve İstanbul arasındaki deniz yolu ile yolcu taşımacılığının 14 yıldır en önemli aktörlerinden biri olan Mudanya'dan İstanbul'a arabalı feribot seferleri tarih oluyor.

17.12.2021 14:16:17

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

PAELLA

05 Eylül 2004

AKSAM Türkiye'nin ilk balık müzesini açtı

11 Ocak 2013

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü (AKSAM)'ın yaptığı çalışmaların sonucunda Türkiye'nin ilk balık müzesi ortaya çıktı.

ŞUBAT AYI YARIŞ TAKVİMİ

30 Ocak 2022

Sabit Salmalı Teknelerin Yarış Programı

StatCounter